1numara.org
TikTok Beğeni Hilesi

METAVERSE COİNLERİ HANGİLERİDİR?

Gittikçe popülerliğini koruyan ve daha da popüler olmaya devam eden Metaverse teknolojisi hakkında en çok merak edilen sorulardan  biri de Metaverse coinleri oluyor. Öncelikle Metaverse’nin NFT ile bağlantısını ve Metaverse hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Son zamanlarda en çok yatırım yapılan teknolojilerin başında gelen Metaverse herkesin ilgisini çekmiş durumda. Facebook ve Microsoft gibi büyük şirketlerin Metaverse’ye yatırım yaptığını düşünürsek Metaverse’nin önemini kavrayabiliriz.

metaverse coinleri hangileridir

Kripto para fenomenleri de dahil birçok kişinin Metaverse’ye yatırım yaptığını biliyoruz. Bunu göze alarak Metaverse coinleri listesini sizlere sunmak istedik. Bugün itibari ile Metaverse coinleri listesinde 176 adet coin bulunmaktadır. Biz sizlere Metaverse coin listesinin ilk 15 coinini paylaşacağız.

Metaverse Coinleri İlk 15 Sırasıyla!

1- Decentraland (MANA) Coin Projesi ve Piyasa Verileri

Coinmarketcap Piyasa sıralaması : 31

Maks Arz : Doğrulanmış veri bulunmamaktadır.

Toplam Arz : 2,193,864,627

Dolaşan Arz : 1.824.499.635

Not : MANA coin, Metaverse coinlerinde 1. sıradadır.

MANA Coin Projesi : Decentraland (MANA) kendini; kullanıcıların içerik ve uygulamalar oluşturmasına, deneyimlemesine ve para kazanmasına olanak tanıyan, Ethereum blockchain tarafından desteklenen sanal gerçeklik platformu olarak tanımlıyor.

Bu sanal dünyada kullanıcılar, daha sonra gezebilecekleri, üzerine yeni binalar inşa edebilecekleri ve para kazanabilecekleri araziler satın alıyorlar.

Decentraland, 2017 yılında gerçekleştirilen 24 milyon dolarlık ilk token arzının (ICO) ardından kullanıma açıldı. Sanal dünya, 2019 yılında kapalı beta aşamasına geçti ve Şubat 2020’de tüm kullanıcılar için açıldı. O zamandan beri katılımcılar; etkileşimli oyunlar, çeşitliliği artan üç boyutlu görseller ve birçok yeni etkileşim içeren özellikler dahil olmak üzere LAND arazisi üzerinde farklı deneyimler ortaya çıkardı.

Decentraland ağında iki token kullanılıyor: MANA ve LAND. Benzersiz (non-fungible) ERC-721 LAND token’larını satın almak için, ERC-20 standardında geliştirilen MANA token’larının yakılması gerekiyor. MANA token’lar, Decentraland piyasasında avatar, giyilebilir varlık, isim ve benzeri kozmetik sanal varlık ödemeleri için kullanılabiliyor.

2- Sandbox (SAND) Coin Projesi ve Piyasa Verileri

Coinmarketcap Piyasa sıralaması : 31

Maks Arz : 3,000,000,000

Toplam Arz : 3,000,000,000

Dolaşan Arz : 925.054.385

Not : Sandbox (SAND) Coin’in toplam arzının %31’i dolaşımdadır. SAND coin, Metaverse coinlerinde 2. sıradadır.

SAND Coin Projesi : 2011 yılında Pixowl tarafından piyasaya sürülen The Sandbox, kullanıcıların bir oyun şeklinde dijital varlıklar yaratmasına, inşa etmesine, satın almasına ve satmasına izin veren blok zinciri tabanlı bir sanal dünyadır. Sandbox, merkezi olmayan otonom organizasyonların (DAO) ve değiştirilemez jetonların (NFT’ler) güçlerini birleştirerek, gelişen bir oyun topluluğu için merkezi olmayan bir platform oluşturur.

Resmi teknik incelemeye göre, Sandbox platformunun ana görevi, blok zincir teknolojisini ana akım oyunlara başarılı bir şekilde tanıtmaktır. Platform, kullanıcıların aynı anda hem içerik oluşturucu hem de oyuncu olmalarını sağlayan yaratıcı bir “oynayarak kazan” modelini kolaylaştırmaya odaklanıyor. Sandbox, platformdaki işlemleri kolaylaştıran SAND yardımcı programı belirtecini tanıtarak blok zinciri teknolojisinin güçlerini kullanır.

3- Axie Infinity (AXS) Coin Projesi ve Piyasa Verileri

Coinmarketcap Piyasa sıralaması : 39

Maks Arz : 270,000,000

Toplam Arz : 270,000,000

Dolaşan Arz : 60.907.500

Not : Axie Infinity (AXS) Coin’in toplam arzının %23’i dolaşımdadır. AXS coin, Metaverse coinlerinde 3. sıradadır.

AXS Coin Projesi : Axie Infinity, kısmen oyuncuları tarafından sahip olunan ve işletilen blok zinciri tabanlı bir ticaret ve savaş oyunudur.

Pokémon ve Tamagotchi gibi popüler oyunlardan ilham alan Axie Infinity, oyuncuların Axies olarak bilinen jeton tabanlı yaratıkları toplamasına, üremesine, yükseltmesine, savaşmasına ve takas etmesine olanak tanır.

Bu Eksenler çeşitli şekillerde olabilir ve su, canavar, kuş, böcek, bitki ve sürüngen bölümleri dahil olmak üzere 500’den fazla farklı vücut parçası mevcuttur. Her tür sınıfından parçalar dört farklı nadirlik ölçeğinde gelir: yaygın, nadir, ultra nadir ve efsanevi – ve Axies’in vücut parçalarının herhangi bir kombinasyonu olabilir, bu da onları oldukça değişken ve genellikle nadir ve benzersiz hale getirir.

Her Axie, farklı niteliklere ve güçlere sahip, değiştirilemez bir jetondur (NFT) ve kazanan takım, bir Axie’nin istatistiklerini yükseltmek veya vücut kısımlarını geliştirmek için kullanılan daha fazla deneyim (exp) puanı kazanarak 3v3 savaşlara girilebilir. Bu Eksenler, Axie pazarında kullanılabilen veya satılabilen yeni ve benzersiz yavrular üretmek için bir araya getirilebilir.

Axie Infinity ekosisteminin ayrıca Axie Infinity Shards (AXS) olarak bilinen kendi benzersiz yönetim belirtecine sahiptir. Bunlar, kilit yönetim oylarına katılmak için kullanılır ve sahiplerine Axie Community Hazinesindeki fonların nasıl harcanacağı konusunda söz hakkı verir.

4- Theta Network (THETA) Coin Projesi ve Piyasa Verileri

Coinmarketcap Piyasa sıralaması : 45

Maks Arz : 1,000,000,000

Toplam Arz : 1,000,000,000

Dolaşan Arz : 1,000,000,000

Not : Theta Network (THETA) Coin’in toplam arzının %100’ü dolaşımdadır. THETA coin, Metaverse coinlerinde 4. sıradadır.

THETA Coin Projesi : Theta (THETA), video akışı (stream) için tasarlanmış, blockchain destekli bir ağ olarak tanımlanabilir. Mart 2019’da kullanıma açılan Theta mainnet’i, kullanıcılar tarafından sağlanan bant genişliği ve bilgi işlem güçlerini eşler arası (P2P) platform üzerinde birleştiren merkeziyetsiz bir ağ şeklinde çalışıyor.

Theta, kendi yerel tokeni olan THETA ile katılımcılarına ağ içinde yönetim seçenekleri sunuyor. THETA tokeninin, önde gelen kripto para borsalarında farklı para birimlerine dönüştürmek de mümkün.

Geliştiricilerin ifadesine göre projenin asıl amacı, video akışı sektörünün mevcut halini kökten dönüştürmek. Halihazırda mevcut olan merkezileştirme, zayıf altyapı ve yüksek maliyetler, son kullanıcıların kötü bir deneyim elde etmeleri anlamına geliyor. İçerik oluşturucular da aynı şekilde son kullanıcılar ile aralarındaki engellerden dolayı daha az gelir elde ediyorlar.

5- Enjin Coin (ENJ) Coin Projesi ve Piyasa Verileri

Coinmarketcap Piyasa sıralaması : 58

Maks Arz : 1,000,000,000

Toplam Arz : 1,000,000,000

Dolaşan Arz : 853.576.206

Not : Enjin Coin (ENJ) Coin’in toplam arzının %85’i dolaşımdadır. ENJ coin, Metaverse coinlerinde 5. sıradadır.

ENJ Coin Projesi : Enjin Coin; blockchain tabanlı oyun ürünler için birbirine bağlı ekosistem sunan Enjin şirketinin projesidir. Enjin’in amiral gemisi konumundaki teknolojisi Enjin Network isimli sosyal oyun platformudur. Burada kullanıcılar web siteleri ya da klanlar oluşturabilir, sohbet edebilir ve dijital ürün mağazaları açabilirler.

Enjin sayesinde oyun geliştiricileri, oyun içi öğeleri Ethereum blockchain üzerinde token haline getirme olanağına kavuşurlar. Platform üzerinde paylaşılan dijital varlıklara destek sunmak üzere ERC-20 standardına sahip bir token olan Enjin Coin kullanılır. Bu varlık, dijital öğelerin gerçek dünyada geçerli bir değerle alınmasını, satılmasını ve değiş tokuş edilmesini sağlar.

6- WAX (WAXP) Coin Projesi ve Piyasa Verileri

Coinmarketcap Piyasa sıralaması : 101
Maks Arz : Doğrulanmış veri bulunmamaktadır.

Toplam Arz : 3,844,769,506

Dolaşan Arz : 1.917.606.082

Not : WAXP coin, Metaverse coinlerinde 6. sıradadır.

WAXP Coin Projesi : WAX (WAXP), ilgili her taraf için e-ticaret işlemlerini daha hızlı, daha basit ve daha güvenli hale getirmek için tasarlanmış, 2017 yılında piyasaya sürülen, amaca yönelik olarak oluşturulmuş bir blok zinciridir. WAX blok zinciri, fikir birliği mekanizması olarak devredilmiş hisse kanıtı (DPoS) kullanır. EOS ile tam uyumludur.

WAX tarafından geliştirilen özel özellikler ve teşvik mekanizmaları, tekliflere oy vermeyi teşvik etmek amacıyla blok zincirinin faydasını özellikle e-ticarette kullanım için optimize etmeyi amaçlıyor.

7- SushiSwap (SUSHI) Coin Projesi ve Piyasa Verileri

Coinmarketcap Piyasa sıralaması : 115

Maks Arz : 250,000,000

Toplam Arz : 239,813,242

Dolaşan Arz : 127.244.443

Not : SushiSwap (SUSHI) Coin’in toplam arzının %51’i dolaşımdadır. SUSHI coin, Metaverse coinlerinde 7. sıradadır.

SUSHI Coin Projesi : SushiSwap (SUSHI) otomatikleştirilmiş bir piyasa yapıcısı (AMM) olarak faaliyet gösteriyor. Kripto para kullanıcıları arasında giderek daha popüler bir araç olan AMM’ler, herhangi bir token çifti oluşturmak için akıllı sözleşmeler kullanan merkeziyetsiz borsalardır.

SushiSwap, Eylül 2020’de bir Uniswap çatallanması olarak piyasaya çıktı. AMM; merkeziyetsiz finans (DeFi) popülerliği ile eş zamanlı olarak, DeFi tokenlerindeki ticaret patlamasıyla benzer dönemde yoğun ilgi gördü.

SushiSwap, AMM piyasasını çeşitlendirmeyi ve ayrıca önceden Uniswap’da bulunmayan, yerel token SUSHI ile ağ katılımcılarına artırılmış ödüller gibi ek özellikler eklemeyi hedefliyor.

8- Ontology (ONT) Coin Projesi ve Piyasa Verileri

Coinmarketcap Piyasa sıralaması : 138

Maks Arz : 1,000,000,000

Toplam Arz : 1,000,000,000

Dolaşan Arz : 875.249.524

Not : Ontology (ONT) Coin’in toplam arzının %88’i dolaşımdadır. ONT coin, Metaverse coinlerinde 8. sıradadır.

ONT Coin Projesi : Ontology, şirketlere ait blockchain ağlarının Ontology’nin açık blockchain ağının üzerine inşa edilmesine, kişisel verileri ihlal etmeden etkileşime geçilmesine olanak sağlayan, çok çeşitli şirketlere ve projelere hizmet sunan karmaşık dağıtık bir güven protokolüdür.

Ontology, kullanıma açılırken NEO blockchain üzerinde bir NEP-5 tokeni olarak başlamış, kendi ONT kripto para biriminde topluluğa dağıtım ve airdrop yapılması için popüler ilk token arzı (ICO) modelini seçmiştir.

Bu hamleyle birlikte, hem hızlıca organik fiyat artışı hem de tutkulu bir topluluğun oluşturulması sağlandı. Projenin, müteakip düzenleyici denetlemelerinden kaçınması da sağlanmış oldu.

Örneğin kısa bir süreliğine Ontology haber bültenine kayıt olan herkes, token, Binance gibi büyük borsalarda listelendikten kısa süre sonra ücretsiz biçimde, 10 dolarlık bir değere ulaşmış 1.000 adet ONT tokenine airdrop ile ulaştı.

Ontology, Temmuz 2018’de kendi mainnet hizmetini kullanıma açtı ve artık NEO blockchain’den bağımsız çalışıyor.

9- Illuvium (ILV) Coin Projesi ve Piyasa Verileri

Coinmarketcap Piyasa sıralaması : 144

Maks Arz : 10,000,000

Toplam Arz : 7,000,000

Dolaşan Arz : 642.892

Not : Illuvium (ILV) Coin’in toplam arzının %6’sı dolaşımdadır. ILV coin, Metaverse coinlerinde 9. sıradadır.

ILV Coin Projesi : Illuvium, Ethereum blockchain altyapısı üzerine inşa edilmiş açık dünya fantezi savaş oyunu. Genellikle Ethereum ağındaki ilk AAA oyunu olarak lanse edilen Illuvium, çeşitli koleksiyon ve alım satım özellikleri aracılığıyla hem gündelik hem de deneyimli DeFi kullanıcılarına eğlence sunmayı vadediyor.

Proje hakkında daha fazla bilgi edinmek için Illuvium sayfamıza göz atın.

Illuvial olarak bilinen yaratıkların yaşadığı Illuvium dünyasında oyuncular, savaşarak yaratıkları ele geçiriyor ve onları yeniden sağlıklarına kavuşturabiliyor. Daha sonra, oyuncuların koleksiyonunun değerli birer parçası haline gelen bu yaratıklar, Illuvium’un otomatik savaş özelliği sayesinde diğer katılımcılarla savaşırken de kullanılabiliyor.

Keşfe dayalı açık dünya ile oyuncuların birbirleriyle savaştıkları (PVP) arena modu oyun içinde harmanlanıyor. Kullanıcılar dilerlerse oyun dünyasını keşfe çıkabilir, dilerlerse de güçlü canavarlardan oluşan takımlar meydana getirebilirler.

2020 yılında beri geliştirilmekte olan Illuvium, kurucular da dahil olmak üzere 40’tan fazla kişiden oluşan dünya çapında bir ekip tarafından hayata geçirilmiş. Kurucularsa, seri girişimci ve erken dönem kripto para destekçisi Kieran Warwick ve deneyimli oyun tasarımcısı olan kardeşi Aaron Warwick. (Ve ilginç bir şekilde, DeFi platformu Synthetix’in kurucularından biri de diğer kardeş Kain Warwick).

Illuvium ağının yerel token’ı olan ILV, ekosistem üzerinde çeşitli kullanım seçenekleri sunuyor. Kullanıcıların oyun içinde elde ettikleri başarıları ödüllendirmeye yarayan token, oyunculara Illuvium Vault üzerinden pay sahibi olma hakkı tanır ve merkeziyetsiz otonom organizasyon (DAO) aracılığıyla oyunun yönetişimine dahil olma şansı verir.

10- Ultra (UOS) Coin Projesi ve Piyasa Verileri

Coinmarketcap Piyasa sıralaması : 163
Maks Arz : Doğrulanmış veri bulunmamaktadır.

Toplam Arz : 1,000,000,000

Dolaşan Arz : 282.752.124 

Not : UOS coin, Metaverse coinlerinde 10. sıradadır.

UOS Coin Projesi : Ultra, kendisini hem oyunculara hem de oyun geliştiricilere yeni fırsatlar sağlamak için tasarlanmış blok zinciri tabanlı bir PC oyun dağıtım platformu olarak tanımlıyor. Oyuncuların oyun satın alıp oynamanın yanı sıra kullanılmış oyunlarını ve eşyalarını yeniden satabilecekleri ve Ultra’ya katılarak para kazanabilecekleri bir ekosistemden oluşur. Oyun geliştiricileri, oyunlarını öğe dağıtımı gibi özellikler aracılığıyla güçlendiren yeni gelir akışlarından, SDK’lardan, kaplama teknolojilerinden ve blok zinciri araçlarından yararlanacak. Ürünün 2020 yılında piyasaya çıkması bekleniyor.

Ultra, daha iyi kaynak tahsisi yoluyla ücretsiz kullanıcı hesabı oluşturma ve daha yüksek işlem hacmi sağlamayı amaçlayan kendi özelleştirilmiş EOSIO blok zincirini geliştirdi. Ultra için ortaklıklar arasında yarı iletken şirket AMD ve oyun yayıncısı Ubisoft yer alıyor.

Not : Coinmarketcap piyasa sıralaması ve arz bilgileri değişiklik gösterebilir. 31.01.2022 verileridir.

Yorum yapın