1numara.org
TikTok Beğeni Hilesi

Metpamid Şurup Nedir Ne İçin Kullanılır? Metpamid Tablet Ne İşe Yarıyor?

Metpamid şurup, antiemetik sınıfında olan bir ilaçtır. Bulantı ve kusma gibi problemlerin tedavisinde kullanılan Metpamid şurup nedir, ne için kullanılır? Metpamid şurup nasıl kullanılır, kaç yaş için, Metpamid şurup çocuğa verilir mi?

Metpamid Şurup Nedir, Ne İçin Kullanılır?

Antiemetik sınıfında bulunan Metpamid şurup, bulantı ve kusma gibi hastalıkların tedavisi amacı ile kullanılır. Bu ilaç, kemoterapi, hamilelik ve migren baş ağrıları gibi çeşitli durumların neden olduğu bulantı ve kusmanın tedavisinde etkilidir. Ayrıca irritabl bağırsak sendromu (IBS) semptomlarını tedavi etmek için kullanılır. Metpamid Şurup mide bulantısı ve kusma için etkili bir tedavi yöntemidir. Vücutta mide bulantısı ve kusmaya neden olan belirli maddelerin etkisini bloke ederek çalışır. Semptomların şiddetini azaltmaya yardımcı olur ve sonraki bölümleri önlemeye yardımcı olur.

Metpamid Şurup Nasıl Kullanılır?

Bu ilaç genellikle iyi tolere edilir ve çok az yan etkisi vardır. Metpamid Şurup’u alırken doktorunuzun veya eczacınızın talimatlarına yakından uymanız önemlidir. Bu ilaç, genellikle her gün aynı saatte, belirtildiği şekilde alınmalıdır. Önerilen dozu aşmamak önemlidir. Bu ilacı doktora danışmadan bir haftadan daha uzun süre almanız önerilmez. Metpamid Şurup mide bulantısı ve kusma için etkili bir tedavi yöntemidir. Genellikle iyi tolere edilir ve çok az yan etkisi vardır. Ancak bu ilacı alırken doktorunuzun veya eczacınızın talimatlarına yakından uymanız önemlidir. Bu ilacı doktora danışmadan bir haftadan daha uzun süre almanız önerilmez.

Metpamid Şurup Kullanımı

  • Bu ilacı mutlaka doktorun önerdiği şekilde kullanın.
  • En az 6 saatte bir kullanın, yemekten yaklaşık 30 dakika önce ve aç karnına alın.
  • Uyuşukluk, sersemlik veya istemsiz kas hareketleri gibi yan etkileri yaşarsanız, araç veya makine gibi tehlikeli araçlardan uzak durun.
  • Eğer ki bu ilaç kan pigment değerlerinizde anormalliğe yol açarsa derhal kesilmelidir.
  • Uzun süreli kullanımlarda, istemsiz kas hareketleri görüleceğinden 3 aydan fazla kullanmayın.

Metpamid Yan Etkileri Nelerdir?

Huzursuzluk, depresyon, ishal ve istemsiz kas hareketleri görülebilmektedir. Daha detaylı bilgiler için reçeteyi okumayı unutmayınız.

Metpamid Kullanım Dozu Nasıl Olmalıdır?

Metpamid nasıl kullanılır? Nasıl Kullanılmalıdır? Şurup çocuğa verilir mi?

metpamid ilaç tablet
Metpamid ilacı tablet

Tablet Ve Ampul İçin Kullanımı:

  • 18 yaş ve üzeri yetişkinlerde kullanımı: Önerilen günlük doz tek doz olarak 10 mg’dır. En fazla 3 ayrı doz olacak şekilde 30 mg’a çıkabilir. Tedavi süresi en fazla 5 gün sürmelidir.
  • 1-18 yaş arası kullanımı: Günlük önerilen doz vücut ağırlığa paralel hesaplanır. (0,1 ila 0,15mg/kg) günde en fazla 3 defa tekrarlanır. Günlük önerilen maksimum doz 05, mg/kg’dir.

Şurup (Oral solüsyon) İçin Kullanımı:

  • 6 yaş altı çocuklarda kullanımı: Önerilen günlük doz en fazla bir sefer 0.1 mg/kg’dır.
  • 6-14 yaş arası çocuklarda kullanımı: Günde 2.5-5 mg (1/2 – 1 ölçek) olacak şekilde kullanılır.
  • Yetişkinler: Günde 3 – 4 kez tekrarlanacak şekilde 10 mg’dır (En fazla 2 ölçek).

Fazla doz kullanımında derhal kesinlikle doktorunuza ulaşınız.

Metpamid Hamile Veya Emzirenler Bu İlacı Kullanabilir Mi?

Hamilelik ve emzirirken bu ilacı kullanmak sakıncalıdır. Hamilelikte kullanılırsa bebekte istemsiz kas kasılmalarına neden olabilmektedir. Emzirirken ise anne ilaç sütüne de geçtiğinden bebeğe zarar verebilir.

Yorum yapın