1numara.org
TikTok Beğeni Hilesi

Microsoft, Rusya’da Ürün Satışını Durdurdu!

Microsoft, Rusyanın Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından Rusya’da ürün ve hizmetlerinin satışını durdurdu.

Şirket, hareketin Rusya’nın “haksız, sebepsiz ve yasa dışı” olarak nitelendirdiği Ukrayna’yı işgaline bir yanıt olduğunu söyledi.

Microsoft, Rusya’daki işlerinin pek çok yönünü durdurmak ve hükümet yaptırımlarına uymak için “somut adımlar” atarken, ABD, Avrupa Birliği ve Birleşik Krallık hükümetleriyle yakın işbirliği içinde olacağını ve adım adım çalışacağını da sözlerine ekledi.

Microsoft bir blog yazısında, “Dünyanın geri kalanı gibi biz de Ukrayna’daki savaştan gelen görüntü ve haberler yüzünden dehşete düştük, öfkelendik ve üzüldük” dedi. “Bugün Rusya’da Microsoft ürün ve hizmetlerinin tüm yeni satışlarını askıya alacağımızı duyuruyoruz.”

Teknoloji devi ayrıca, Ukrayna’daki siber güvenlik yetkililerine, büyük bir Ukraynalı yayıncıya karşı son zamanlarda yapılan bir siber saldırı da dahil olmak üzere Rus saldırılarına karşı savunmada yardımcı olma sözü verdi.

Apple ve Dell dahil olmak üzere büyük teknoloji şirketleri de benzer kararlar aldı.

Bu yazı ilginizi çekebilir: Coinbase CEO’su: ABD Hükümeti İsterse Rusya Yasağına Uyacağız! Tıklayarak okuyabilirsiniz.

Rusya’ya yaptırım uygulayan diğer şirketler

Birkaç teknoloji şirketi de RT ve Sputnik gibi Rus devlet kontrolündeki medyayı kısıtlamak için harekete geçti.

Bu haftanın başlarında Microsoft, RT’nin mobil uygulamalarını Windows uygulama mağazasından kaldırdı.

Facebook, Google ve YouTube, Rus devlet medyasının platformlarındaki reklamlardan para kazanmasını kısıtlamak için önlemler aldı.

Rusya'ya yaptırım uygulayan diğer şirketler

Cisco, Oracle, Netflix ve Spotify da ülkedeki operasyonları askıya aldı.

Airbnb, Rusya ve Beyaz Rusya’daki tüm rezervasyonları durdurdu ve Ukrayna’dan kaçan 100.000 mülteciye ücretsiz konut teklif etti.

Wedbush Securities analisti Dan Ives, “Ukrayna’dan gelen korkunç vahşet göz önüne alındığında, daha fazla teknoloji yiğitinin aynı yola girmesini ve bu hafta sonuna kadar Rusya’nın fişini çekmesini bekliyoruz” dedi.

Buna karşılık, iş haberleri yayıncısı CNBC’ye göre, Huawei, Xiaomi ve Alibaba dahil olmak üzere Çinli şirketler şimdiye kadar Rusya’daki ticari bağlarını kesip kesmeyecekleri konusunda yorum yapmaktan kaçındılar.

Yorum yapın