1numara.org
TikTok Beğeni Hilesi

Mitsubishi Lancer’ın Üretimi Neden Durduruldu?

Japonya merkezli en köklü otomobil üreticilerinden olan Mitsubishi, 1970-2016 yılları arasında sektörde adından söz ettiren Lancer modelinin fişini beklenmedik bir şekilde çekti. Uluslararası birçok yarışta dereceler kazanan Lancer, otomotiv sektörüne veda etti. Mitsubishi’nin bu hamlesinin arkasında yeni nesil hibrit, elektrikli ve SUV modellerine odaklanma fikri yatıyor.

1870 yılında Japonya’da otomotiv sektörüne dahil olan Mitsubishi, 1984 yılında TEMSA ile yaptığı anlaşmanın ardından Türkiye’de faaliyet göstermeye başladı. Otomotiv sektörünün dev markalarından farklı olarak, bir alt marka olmayan Mitsubishi, Türkiye’deki işbirliklerine devam ediyor. birçok marka, özellikle PSA ve Daimler-Chrysler gibi köklü şirketler bağımsız bir marka olarak. Hepimizin yakından tanıdığı firmanın en popüler modellerinden biri lancer modeldi.

Mitsubishi Lancer
Mitsubishi Lancer

Son yazımız ilginizi çekebilir: ”Ünlülerin, Başarısızlıklarla Başlayan Başarı Hikayeleri!” Tıklayarak okuyabilirsiniz.

İçindekiler

Mitsubishi Lancer’in Başarı Öyküsü

Lancer’ın şu anki yokluğunu anlamak için Mitsubishi’nin temellerine odaklanmak gerekiyor. İlk otomobili Model A’yı 1917 yılında piyasaya süren Mitsubishi, 1970 yılında motor sporlarına adını altın harflerle yazdıracak modeli Lancer’ı duyurdu. Mitsubishi Lancer O yıllarda düzenlenen Safari Rallisi’nin kazanan modeli olunca yıllarda, tarihin en etkili otomobil modellerinden biri olacağını belirtmişti. İlk nesil Lancer, kompakt bir sedan olarak sektörde yerini aldı. O zamanlar standart bir araba modeli olan Lancer, yıllar içinde bir başarı hikayesinin başrolü oldu.

Mitsubishi Lancer’ın Üretimi Neden Durduruldu?

1970’den 2016’ya kadar üretilen köklü seri Lancer, ürettiği 10 Evolution modeliyle otomotiv sektörünün yıldız isimlerinden biri oldu. Motor sporlarında birçok kez adından söz ettirmeyi başaran Lancer’ın son üretimi 2016 yılında Evolution X ile oldu. Mitsubishi, yeni nesil otomobil anlayışına yetişmek adına misyonunu değiştirerek Lancer serisinin üretimine son verdi. Bu hamlesinin nedeni ise, hibrit ve elektrikli otomobil üretimine odaklanmak istemesiydi.

Mitsubishi Motors bugün Japonya’nın Gayri Safi Yurtiçi Hasılasının %10’unu oluşturan dev bir marka olarak hayatına devam ediyor.

Yorum yapın