1numara.org
TikTok Beğeni Hilesi

Ünlülerin, Başarısızlıklarla Başlayan Başarı Hikayeleri!

Bu yazımızda dünyaca ünlü isimlerin başlangıçta başarısızlıklarla dolu hayatlarını paylaşacağız. Başarı mücadele gerektirir.

Dünyaca ünlü isimler bile başarısız olabileceklerini düşündüler. Muhtemelen kulağa gülünç geldiği için hayallerinin peşinden koşarken kendilerinden şüphe duyuyorlardı. Ancak özgüven ve kararlılığın bir araya gelmesiyle, neyi yanlış yaptıklarını analiz edebildiler ve bir dahaki sefere kusursuz bir şekilde yürütmek için yaklaşımlarını nasıl değiştireceklerini anlayabildiler.

Henry Ford’un bir zamanlar dediği gibi:

“Başarısızlık, yeniden başlamak için daha akıllıca bir fırsattır.”

Çoğu insanın anlamadığı şey, başarısızlığın başarıya giden yolda bir sıçrama tahtası işlevi gördüğüdür. Başarısızlıklarımız sayesinde hayatta, aşkta, hedeflerde ve mutlulukta büyüme yeteneğimizi öğreniriz. Ayrıca, herkes hayatının bir noktasında başarısız olmuştur.

Son yazımız ilginizi çekebilir: ”Apple, Dayanıklı İphone’lar İçin Düğmeye Bastı!” Tıklayarak okuyabilirsiniz.

Başarı bir gecede gelmez ama sen vazgeçmediğin sürece seni orada bekliyor olacak. Sizlere bu yazımızda, işleri bir perspektife oturtmak için, kariyerlerine aksiliklerle başlayan en ünlü insanlardan bazılarının başarı öyküsünü listeledik.

1. Ünlü Yönetmen Steven Spielberg

ünlü Steven Spielberg'in hayatı
Steven Spielberg

Yönetmen Steven Spielberg, 1975 klasiği Jaws’ı çıkarmadan önce, USC’nin Sinematik Kalpler Okulu’ndan birçok kez reddedildi. Bu erken başarısızlıkları ciddiye almamış olsaydı, E.T, Indiana Jones veya Jurassic Park filmlerini asla görmemiş olurduk.

2. Ünlü Oyuncu Chris Pratt

ünlü Chris Pratt'in hayatı
Chris Pratt

Aktör Chris Pratt on dokuz yaşındayken evsizdi ve Hawaii’de bir minibüste yaşıyordu. İlk filminden sadece 700 dolar kazanabildi. Yirmi yıl süren sıkı çalışmanın ardından Pratt’e Jurassic World, Fallen Kingdom’ı çekmesi için 10 milyon dolar ödendi.

3. Ünlü Oyuncu Sylvester Stallone

ünlü Sylvester Stallone'in hayatı
Sylvester Stallone

Rocky yıldızı ve yazar Sylvester Stallone bir noktada o kadar fakirdi ki, sadece yiyecek alabilmek için köpeğini 40 dolara satmak zorunda kaldı. Rocky’deki senaryosu ve performansı için iki Oscar teklifi aldıktan sonra, köpeği yeni sahibinden 15.000 dolara geri almayı başardı!

4. Oprah Winfrey

Oprah Winfrey
Oprah Winfrey

Muhtemelen en ünlü başarı öykülerinden birine sahip olan Oprah Winfrey, yoksulluk içinde doğdu ve Mississippi’de yaşayan bekar bir anne tarafından büyütüldü. Çocukluğunda fiziksel, zihinsel ve cinsel istismara uğradı.

Pek çok kişinin onun hakkında bilmediği bir şey, evden kaçtığı ve henüz on dört yaşındayken hamile kaldığıdır. Bebeğini doğumdan kısa bir süre sonra kaybetti. Genç bir kız olarak başlangıçtaki mücadelelerine rağmen, kendini zamanımızın en başarılı bireylerinden biri haline getirdi.

5. Jim Carrey

ünlü Jim Carrey'in hayatı
Jim Carrey

Gezegendeki en komik insanlardan biri de Jim Carrey’dir. Tüm zamanların en başarılı filmlerinden bazılarının yıldızı olmuştur. Ancak Carrey, Kanada’da son derece fakir bir şekilde büyüdü.

O gençken, ailesi faturaları ödemek için bir okulda hademe olarak çalıştı. Ve ilk stand-up komedi performansı sırasında sahnede yuhalandı. Kısa bir süre sonra, In Living Color’da büyük başarı kazandı ve aynı yıl Dumb & Dumber, The Mask ve Ace Ventura’da rol aldı!

6. Ünlü Yazar Stephen King

ünlü Stephen King'in hayatı
Stephen King

Çoğu film ve televizyona uyarlanmış 60’ın üzerinde roman yazarak, tartışmasız yaşayan en büyük yazar olarak tanınmadan önce, Stephen King defalarca reddedildi.

King, On Writing adlı anı kitabında, ilham almak için ret mektuplarını duvara nasıl büyük bir çiviyle astığını anlatıyor. İlk romanı Carrie 30 kez reddedildi. Tam vazgeçip bir sonraki projesine geçmek üzereyken, karısı çöpte el yazmasını buldu ve bir kez daha denemesini istedi. Ondan sonra olanları hepimiz biliyoruz.

7. Katy Perry

ünlü Katy Perry'in hayatı
Katy Perry

Super Bowl XLIX devre arası gösterisinde meşhur “Left Shark” ile sahnede dans etmeden önce, Katy Perry’nin uzun yolculuğu başarısızlıklarla doluydu. İlk albümü sadece iki yüz kopya sattıktan sonra ilk plak şirketi iflas etti. İki plak şirketi daha onu bıraktıktan sonra, Katy Perry’nin 2008’de I Kissed a Girl adlı bir hit elde etmesi on yıldan fazla bir süreyi aldı.

8. Thomas Edison

Thomas Edison
Thomas Edison

İlkokulda, ampul icat etmeye çalışırken çok kez başarısız olduğu biliniyor.  Edison bir deneme yanılma ustasıydı. Bir şeyi çözmeden önce yüzlerce, hatta binlerce hata yapmaktan korkmuyordu.

Son düşünceler

Sizi hayata bağlayan şey çok çalışmaktır. Donanma SEAL’leri, ABD ordusundaki en zor eğitim programı olarak bilinen BUD/s’yi geliştirdi. Seçtikleri savaşçıların, koşullar ne olursa olsun baskı altında sakin kalabilecek ve asla pes etmeyecek zihinsel dayanıklılığa sahip olduğundan emin olmak istiyorlar.

Bunu yapmanın en iyi yolu, onları tekrar tekrar aşırı baskıya ve imkansız koşullara maruz bırakmaktır. Ne kadar çok aksilik yaşarlarsa, onlardan o kadar çok şey öğrenebilirler ve bir dahaki sefere engelleri aşmak için zihinsel ve fiziksel stratejilerini geliştirebilirler.

Bugün bildiğimiz en başarılı insanlardan bazılarını oluşturan şey tam olarak budur. Kendilerini kasıtlı olarak zor durumlara sokmadılar, ancak üstesinden gelebildikleri koşullar, sebat etme ve işleri daha iyi yapmayı öğrenme konusunda kendilerine olan güvenlerini geliştirmelerine izin verdi.

Kendine inanmak, sizi başarıya götürecek en güçlü kişisel özelliklerden biridir. Bu nedenle, hayatta aksiliklerle karşılaştığınızda, kendinizi üzmeyin.

Yorum yapın