1numara.org
TikTok Beğeni Hilesi

Münazara Nasıl Yapılır?

Herhangi bir konu üzerinde dinleyiciler, seyirciler ya da öğrenciler karşısında zıt düşüne, olay ya da kavramların karşılıklı olarak savunulmasına münazara denir.

Münazarada genellikle üç ya da dört kişilik iki grup oluşturulmalıdır. Bu sayede farklı düşünce, olay ya da kavramların karşılıklı olarak tartışılmasına olanak sağlasın. Gruplardan birisi işlenecek konuya olumlu, diğeri olumsuz yönden savunmalıdır. Savunma kavramının önemi işte burada ortaya çıkmaktadır. Destekçisi az olan bir düşünce, olay ya da kavramı iyi savunulduğu zaman çok kişi tarafından beğenilebilir. Olumlu görüşün savunulması olumsuz görüşten daha kolay olduğu için konuşmaya olumlu görüşü savunan grup başlamalıdır.

İçindekiler

Münazaraya Nasıl Hazırlanılır?

Münazaraya katılacak her iki grup da kendi aralarında iş ve konu bölümü yapıp münazara gününe kadar hazırlıklarını tamamlamalıdır. Her iki grupta bulunan konuşmacılara, araştırma yapmaları için iki üç hafta kadar münazara başlamadan süre verilmesi gerekir.

Münazara grubundaki her kişi savundukları konunun değişik alt konuları hakkında konuşmak zorundadır. Birden fazla kişi aynı alt konuyu savunamaz. Ayrıca münazarada yazılı bir metne bakarak okuma olmaz. Çünkü tartışmanın usulüne aykırı davranılmış olur. Savunulan konu sözlü bir şekilde ele alınması gerekir. Münazarada etkili savunmanın önemli olması gibi belli bir zaman içinde konuşmakta önemlidir. Bu nedenle münazara gruplarının konuşmacılarına eşit zaman dilimleri verilmelidir. Bu zaman dilimleri genellikle beş ile on beş dakika arasındadır.

Münazara Değerlendirmeleri Nasıl Yapılır?

Münazara grubundaki kişileri değerlendirmek için bir jüri seçilmelidir. Jüri üyeleri ya başlangıçta ya da münazara yapılacağı gün seçilebilir. Okulda yapılan münazara etkinliklerinde jüri üyeri seyirci konumundaki öğrencilerden oluşabilir. 

Münazarayı izleyen seyirci grup ya da öğrenciler çok önemlidir. Münazara grubundaki konuşmacılar konularını savunurken izleyicilerin ya da öğrencilerin büyük bir sessizlikle savunulan konuları dinlemesi gerekir. Münazara grubundaki konuşmacıların tutarsız bir düşünce, yanlış yerde yapılmış bir mimik hareketi izleyicilerde ya da öğrencilerde tepkiye neden olmamalıdır. İzleyiciler ya da öğrenciler gruplar arasında savunulan düşüncenin, olayın ya da kavramın doğruluğunu veya yanlışlığını onaylayacak davranışlardan uzak durmalıdır. Böylece jürinin doğru ve tarafsız bir şekilde değerlendirmesi mümkün olur. Örnek münazara konuları: Çocuk eğitiminde çevre mi yoksa aile mi etkilidir.

Bu Haberde Dikkatinizi Çekebilir: Elon Musk Şaşırttı! Fakir Gibi Yaşayan Musk’un Tatil Ücreti Ne Kadar?

Yorum yapın