1numara.org
TikTok Beğeni Hilesi

Nasa Araştırması ve Büyük Atılım !

Ulusal havacılık ve uzay dairesi hizmetlerini üstlenen NASA tüm gezegeni kapsayan yeni bir Atılım gelişmesi sürdürmektedir. NASA araştırması sonucu gezegenin gök cisimlerinden korunmasını hedefleyen bir sistem geliştirmektedir. Henüz test aşamasında olan gezegen savunma sistemi uzun zamandır merak edilen konulardan biri olmaktadır. Gezegenlerin en büyük felaketi olan göktaşı cisimlerini engellemek açısından test çalışmaları sürdürülmektedir. Daha öncesinde bir göktaşının çarpması ile krater oluşumları ve canlıların sonunun gelmesine yol açan durumları ortadan kaldırmak için tasarlanmaktadır.

Benzer durumların yeniden meydana gelmemesi açısından sistem uzun süredir test aşamasında hazırlanmaktadır. NASA sistemin adını Dart olarak belirleyip Çift Asteroid Yeniden Yönlendirme sistemi olarak Nitelendirmiştir. Televizyonlarda izlemiş olduğumuz bilim kurgu filmlerinden tasarlanmış gibi görülen sistem projesi yaklaşık Eylül ayı süresinde test aşamasında geçilecektir. Yapılacak olan test aşamasında vurulacak asteroid taşı da belirlenmiştir.

İçindekiler

Göktaşlarını Ortadan Kaldıran Sistem

Nasa Araştırması

NASA araştırması sonucu uzun bir süredir tasarlamış olduğu Dart sistemi ile göktaşlarını yeniden yönlendirme hedefine ulaşmaya çalışmaktadır. Yapılan test aşamaları sonucunda ilk deneme çalışmaları dimorphos isimli göktaşı üzerinde yapacaktır. Nasanın yapmış olduğu açıklamalara göre bu göktaşı dünya üzerinde herhangi bir tehditle içermemektedir. Bu sebeple herhangi bir risk teşkil etmediğinden ötürü test aşaması için uygun görülmüştür. Tasarlanan projenin genel mantığı dart isminde vurgulanan çift sözcüğü olmaktadır. Sistem içerisinde aynı anda çalışmakta olan iki araç birden ateşleme görevini üstlenmektedir. Çalışan iki araçlı sistem aracılığı ile göktaşları ateşlenerek farklı bir yöne saptırılması da amaçlanmaktadır.

Nasa Araştırması ve Yeni Gezegen Savunma Sistemi

Yapılan uygun araştırmalar sonucunda dart sisteminin hedefi belirlenmiş oldu. Dimorphos ve onun hemen yanında bulunmakta olan Didymos isimli iki göktaşı aynı anda vurulacaktır. Bu iki göktaşı ikili bir sistem olarak bulunmaktadır. Dolayısıyla dart sistemi farklı hedefler aracılığıyla test edilmiş olacaktır. Nasadan gelen açıklamaya göre çarpışma aşaması saatte 23.000 kilometreden hızlı bir şekilde oluşacak. Yapılan bu çarpışma sonrası gök cismi yok olmayacak yalnızca hedef doğrultusu değiştirilmiş olacaktır. Çarpışma sonrası yer teleskopları ile inceleme yapılıp ölçümler alınacaktır.

Bir önceki yazımız ilginizi çekenilir:

“Elektriksiz ve Kablosuz Klima ! ” Tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Yorum yapın