1numara.org
TikTok Beğeni Hilesi

NFT Nedir? Kimler NFT Oluşturabilir? Sanatınızı NFT’ye Dönüştürün!

NFT, şu anda dijital sanat ve koleksiyon dünyasında fırtına gibi esiyor. Dünya çapındaki herkesin Bitcoin’in para birimine dijital cevap olduğuna inandığı gibi, NFT’ler artık koleksiyonlara dijital cevap olarak sunuluyor. 

Sonuç olarak, dijital sanatçılar, yeni bir kripto kitlesine yapılan büyük satışlar sayesinde hayatlarının değiştiğini görüyorlar. Nadirlik, yüksek değer, taze teknolojik yetenekler ve daha fazlası arasında, NFT’lerin birden fazla çekici faktörü vardır.

NFT Nedir? NFT’nin Açılımı Nedir?

NFT’nin açılımı, değiştirilemez bir token anlamına gelir; bu, benzersiz özelliklere sahip olduğu için değiştirilemeyeceği anlamına gelir.

NFT Nedir

NFT’ler birçok yönden Bitcoin, Ethereum ve Dogecoin gibi geleneksel dijital para birimlerinden çok farklı değildir. Bunun nedeni, NFT’lerin dijital varlıklar olarak temsil edilmesi ve bir blok zinciri ağının üzerinde çalışmasıdır.

NFT’nin Özellikleri Nedir?

 • Dijital Varlık – NFT, Cryptocurrency’in  temelini oluşturan blok zinciri teknolojisi tarafından oluşturulan özgün bir sertifikaya sahip sanat, müzik ve oyunlar gibi İnternet koleksiyonlarını temsil eden dijital bir varlıktır.
 • Eşsiz – Sahte veya başka şekilde manipüle edilemez. 
 • Değişim – NFT değişimleri, kripto para sitelerinde Bitcoin gibi kripto para birimleri ile gerçekleşir.

Cryptopunks, bir NFT’nin dikkate değer bir örneğidir. Sahiplik kanıtı ile 10.000 koleksiyon satın almanızı, satmanızı ve saklamanızı sağlar.

NFT Nasıl Çalışır?

Artık bir NFT’nin ne olduğunu anlamak için ilk adımlarınızı attığınıza göre, devam etmeli ve bir NFT’nin nasıl çalıştığını öğrenmelisiniz.

NFT Nasıl Çalışır
 • NFT’lerin çoğunluğu, işlemleri kaydeden dağıtılmış bir halka açık defter olan Ethereum kripto para biriminin blok zincirinde bulunmaktadır.
 • NFT’ler, içinde saklanan değerli bilgiler içeren bireysel belirteçlerdir.
 • Öncelikle piyasa ve talep tarafından belirlenen bir değere sahip oldukları için diğer fiziksel sanat türleri gibi alınıp satılabilirler.
 • NFT’lerin benzersiz verileri, sahipliklerini ve sahipler arasında belirteçlerin transferini doğrulamayı ve doğrulamayı kolaylaştırır.

NFT Ne İçin Kullanılır?

Kripto ticaretiyle ilgilenen ve sanat eseri toplamayı seven kişiler genellikle NFT’leri kullanır. Bunun dışında, bunun gibi başka kullanımları da vardır:

NFT Ne İçin Kullanılır
 • Dijital İçerik – Günümüzde NFT’lerin en önemli kullanımı dijital içeriktedir. İçerik oluşturucular, içerik oluşturucuların içeriklerinin mülkiyetinin içeriğin reklamını yapmak için kullandıkları platformlar üzerinde olduğu bir içerik oluşturucu ekonomisine güç sağladıklarından, NFT’ler tarafından karlarının arttığını görüyorlar.
 • Yatırım ve Teminatlar – Hem NFT hem de DeFi (Merkezi Olmayan Finans) aynı altyapıyı paylaşır. DeFi uygulamaları teminat kullanarak borç para almanızı sağlar. NFT ve DeFi, bunun yerine NFT’leri teminat olarak kullanmayı keşfetmek için birlikte çalışır.
 • Alan Adları – NFT’ler, alan adınıza hatırlanması daha kolay bir ad sağlar. Bu, bir web sitesi alan adı gibi çalışır ve IP adresini genellikle uzunluk ve alaka düzeyine göre daha akılda kalıcı ve değerli kılar.

Snoop Dogg, Shawn Mendes ve Jack Dorsey gibi ünlüler bile benzersiz hatıralar ve sanat eserleri yayınlayarak ve bunları menkul kıymetleştirilmiş NFT’ler olarak satarak NFT’ye ilgi gösteriyor.

Kimler NFT oluşturabilir?

NFT’lerin bu kadar geniş kitleler için bu kadar çekici hale gelmesinin nedeni tam da bu. Birinin spor, anime, tarih veya siyasetle ilgilenmesi önemli değil. Özellikle ilgi alanlarına yönelik bir dizi NFT var. Kripto para cüzdanı olan herkes NFT oluşturabilir.

Son yazımız ilginizi çekebilir: ”Shiba Inu, Amazon İle Anlaşacak! Yakım Olacak!” Tıklayarak okuyabilirsiniz.

NFT’ler Nasıl Satın Alınır?

NFT’lerin ne için kullanıldığını ve diğer kripto para birimlerine göre belirli avantajlarını anladıktan sonra, NFT satın almaya girişmek isteyebilirsiniz. Eğer öyleyse, bunu yapmadan önce bazı temel öğeleri edinmeniz gerekecek:

 • NFT’lerinizi ve kripto para birimlerinizi saklamanıza izin veren bir dijital cüzdana ihtiyacınız olacak.
 • Ardından, NFT sağlayıcınızın hangi para birimlerini kabul ettiğine bağlı olarak, büyük olasılıkla Ether’e bağlı olarak bir miktar kripto para birimi satın almanız gerekir. Kripto para birimleri satın almak için OpenSea, Coinbase, Kraken, PayPal vb. platformları kullanabilirsiniz.
 • Kripto para satın alma işleminizi yaptıktan sonra, borsadan cüzdanınıza taşıyabilirsiniz.

Birçok borsanın kripto satın alma işleminizin küçük bir yüzdesini ücret olarak aldığını unutmayın.

Sanatınızı bir NFT’ye dönüştürmenin yolları

Bir NFT oluşturmanın birden fazla yolu vardır. 

Ayrıca, oluşturulma şekli, gerçek işlevsellikten fiyata, listeleme seçeneklerine ve hatta görünüme kadar her şeyi etkiler. Sanatı bir NFT’ye dönüştürmek için tercih ettiğiniz yolu seçmek, nihai ürünün tam olarak istediğiniz gibi olmasını sağlamak için biraz düşünme ve bilgi gerektirir.

Cüzdanınızı hazırladıktan sonra tek yapmanız gereken NFT satın almak. Şu anda, en büyük NFT pazar yerleri şunlardır:

Rarible – Rarible, sanatçıların ve yaratıcıların NFT yayınlamasına ve satmasına izin veren demokratik bir pazar yeridir. Sahiplerin ücretler ve topluluk kuralları gibi özelliklere ağırlık vermelerini sağlar.

Rarible nft

OpenSea – Başlamak için tek yapmanız gereken OpenSea’nin resmi web sitesinde bir hesap oluşturmak ve NFT koleksiyonlarına göz atmak ve yeni sanatçılar keşfetmek. Bu platform, nadir bulunan dijital öğelerden ve koleksiyonlardan oluşan geniş bir koleksiyon olarak bilinir.

OpenSea

NFT’nin Geleceği!

Attack of the 50-foot Blockchain’in yazarı David Gerard gibi, kripto endüstrisindeki birçok uzman, yeni kripto kullanıcılarının yaklaşık %40’ının giriş noktası olarak NFT’leri kullanacağını söylüyor. Artan popülaritesinin bir sonucu olarak, NFT gelecekte dijital ekonominin daha önemli bir bölümünü temsil edebilir.

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Aşağıdaki yorumlar kısmından fikirlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Uyarı: Bu makalede hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi verilmemektedir. Kripto para yatırımları yüksek risk içermektedir. Yatırım yaparken dikkatli olmalısınız ve sorumluluğun size ait olduğunu unutmamalısınız.

Yorum yapın