1numara.org
TikTok Beğeni Hilesi

Peaky Blinders’ın Gerçek Hayattaki Korkunç Hikayesi!

Peaky Blinders 2013’te gösterime girdiğinde izleyiciler mest olmuştu. BBC suç draması, Birinci Dünya Savaşı’nın gölgesindeki itibari bir sokak çetesini kronikleştirdi. Dizi, izleyicileri İngiltere’nin Birmingham şehrinin dumanlı ve suçla dolu ara sokaklarına taşıdı.

Yaratıcı Steven Knight, Shelby kahramanlarının kurgusal olduğunu kabul ederken, Peaky Blinders gerçekten de 1880’lerden 1910’lara kadar Birmingham sokaklarının kontrolü için acımasızca yarışan gerçek bir çeteydi. Haraç, soygun ve kaçakçılık, cinayet, dolandırıcılık ve saldırıya kadar yöntemleri konusunda hiçbir tereddütleri yoktu.

Peaky Blinders, özel dikim ceketler, yakalı paltolar ve sivri uçlu düz şapkalar giyerek kendilerini farklılaştırdı.

Ancak Shelby ailesi hiçbir zaman var olmadı. Gerçek Peaky Blinders akraba değildi, bunun yerine birkaç farklı çeteden oluşuyordu. Viktorya dönemi İngiltere’sindeki ve yüzyılın başındaki sanayi şehirlerindeki yaşam portresi, üzücü bir şekilde doğruydu. Birmingham için, Peaky Blinders bir zamanlar gerçek bir tehditti.

Gerçek Peaky Blinders’ın Hikayesi

Birmingham tarihçisi Carl Chinn, “Gerçek Peaky Blinders sadece 1920’lerin çetesi değil” dedi. “Gerçek Peaky Blinders, 1890’larda ve 20. yüzyılın başında Birmingham’daki sayısız arka sokak çetesine ait olan adamlardır. Ancak kökleri çok daha eskilere dayanmaktadır.” demiştir.

Gerçek Peaky Blinders Harry Fowler (solda) ve Thomas Gilbert (sağda).
Peaky Blinders Harry Fowler (solda) ve Thomas Gilbert (sağda).

Kurgusal Thomas Shelby ve akrabalarının aksine, gerçek Peaky Blinders fakir, ilgisiz ve çok daha gençti. Alt sınıf Britanya’daki ekonomik zorluklardan doğan bu gezgin üniformalı hırsız çetesi, 1880’lerde yerel halka yankesicilik yapmaya ve işletme sahiplerine şantaj yapmaya başladı.

Peaky Blinders Grubunun Ortaya Çıkışı!

Ancak Peaky Blinders, uzun bir çete grubundan geliyordu. 1845’teki büyük kıtlık, Birmingham’ın İrlanda nüfusunun 1851’e kadar neredeyse iki katına çıktığını gördü. Çeteler, onları ikinci sınıf vatandaşlar haline getiren İrlanda karşıtı ve Katolik karşıtı duygulara yanıt olarak ortaya çıktı.

Haziran 1867’de 100.000 kişi İrlanda’daki evleri yıkmak için sokaklara döküldüler. Polis umursamadı ve saldırganların yanında yer aldı.

İrlandalılar bunun sonucunda kendilerini savunmak için “dayanıklı” çeteler kurdular ve kumar operasyonlarını basan polislere sık sık misilleme yapmaya başladılar. Bununla birlikte, 1880’lerde veya 1890’larda, genç nesiller tarafından, 1910’lara veya 1920’lere kadar başarılı olan Peaky Blinders çetesi ortaya çıktı.

Tipik olarak 12 ila 30 yaşları arasında olan çete, Birmingham kolluk kuvvetleri için ciddi bir sorun haline geldi.

West Midlands Polis Müzesi’nin küratörü David Cross, “Savunmasız görünen veya güçlü ya da fit görünmeyen herkesi hedef alırlar. Alınabilecek her şeyi alırlardı.” dedi.

Barlara, mağazalara ve depolara girmesiyle tanınan James Potter adlı gerçek bir Peaky Blinder üyesi.
Barlara, mağazalara ve depolara girmesiyle tanınan James Potter adlı gerçek bir Peaky Blinder üyesi.

Thomas Shelby Gerçek Mi?

Gerçek Peaky Blinders, adını taşıyan televizyon şovunun önerdiğinden çok daha az organizeydi. Tarihçiler çeteyi resmi olarak kimin kurduğu konusunda belirsizliğini koruyor. Ancak bazıları onun adınının Thomas Mucklow veya Thomas Gilbert olduğuna inanmaktadır.

“Peaky Blinders’ın Gerçek Hayattaki Korkunç Hikayesi!” üzerine bir yorum

  1. böyle dizileri tarihten alıntı yaparak yapmaları hoş oluyor. bizleri eski tarihe götürüyor..

Yorum yapın