1numara.org
TikTok Beğeni Hilesi

PTT Elektrik Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aile ve sosyal hizmetler bakanlığı tarafından muhtaç ve yoksul yurttaşlar için yapılan en önemli sosyal yardımlardan biri elektrik yardımıdır. Bu yardım sayesinde ihtiyaç sahibi olan vatandaşların aylık elektrik faturalarını indirimli olarak ödeyebilmeleri mümkün oluyor. 

PTT Elektrik Yardımı Sorgulama

Temel ihtiyaçlarını karşılamakta güçlük çeken ve elektrik faturasını ödemede zorluk yaşayan vatandaşlar için yapılan elektrik yardım desteğinden muhtaçlık sınırının altında yaşamak zorunda olan kişiler faydalanabiliyorlar. Aile ve sosyal hizmetler bakanlığı tarafından cihaza bağlı bir şekilde yaşamak zorunda kalan kronik hastalar için yapılan elektrik yardım ile vatandaşlara 200 liraya kadar faturalarda indirim sağlanıyor. 

Elektrik Yardımı Başvuru Formu

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı kaydı olan ihtiyaç sahibi vatandaşlar otomatik bir şekilde yani herhangi bir başvuru yapılmasına gerek olmadan elektrik tüketim desteğinden yararlanabiliyorlar. Daha önce sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarının herhangi birinden yardım almamış olan ve vakıf kaydı bulunmayan kişiler ise elektrik yardım desteğine başvurabilmek için ikametgâhlarının bulunmuş olduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına gitmeleri gerekiyor. 

Elektrik Yardımı Ne Kadar? 

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı olan vatandaşlar ve bu vakıflardan erzak ve gıda gibi yardım alan kişiler elektrik yardımı alıp alamayacaklarını sorgulamak istedikleri zaman mevcut elektrik faturaları ile beraber PTT şubelerinden birine gidebilirler. 

Elektrik Yardımı Başvuru E Devlet

Vatandaşlar e-devlet veya internet üzerinden elektrik yardımına başvurup başvuramayacakları konusunda araştırma yapıyorlar. Elektrik yardım başvurusu e-devlet üzerinden yapılabilecek bir işlem değildir. Elektrik yardım almak için sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından düzenli olarak destek alıyor olmak yeterlidir. 

Elektrik Desteği Yardımı Nasıl Alınır? 

Elektrik yardım desteği almak için elektrik yardım başvuru formu doldurulması gereklidir. Elektrik yardım başvuru formunun doldurulmasından sonra gerekli incelemeler yapılır ve yardım talebiniz onaylandığı zaman elektrik yardım desteği almaya başlayabilirsiniz. Elektrik yardımı başvuru formu için PTT şubelerine gidilmesi gereklidir. Kimlik ve son aya ait olan elektrik faturası ile beraber PTT şubelerinden doldurulacak form yeterli olur. 

Elektrik Yardımı Şartları Nelerdir?

Elektrik yardımı başvurusu için geçerli kimlik belgesi ve mesken elektrik faturası ile beraber PTT şubelerini gidilmesi gerekir. Elektrik tüketim yardımından yararlanmak için vatandaşların sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları ya da başka bir kuruma başvuru yapmalarına gerek yoktur. Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından düzenli olarak merkezi yardım alan vatandaşlar otomatik bir şekilde elektrik yardım desteğinden faydalanırlar. 

Devletin Elektrik Yardımı Kimlere Verilir?

Devletin vermiş olduğu elektrik yardımından muhtaçlık sınırlarının altında olan yoksul ve dar gelirli yurttaşlar yani hane halkı kişi başı aylık ortalama Kazancı asgari ücretin 1/3’ünü aşmayan kişiler faydalanabilirler. Eşi vefat eden ve geliri olmayan dul kadınlar kronik hastalar engelliler kimsesizler düşkünler 65 yaş ve üstü geliri olmayan yaşlılar afetzedeler yani toplumun muhtaç kesimi devletten elektrik yardımı alabilir. 

Elektrik Yardımı Kimler Alabilir? 

Hayatını cihaza bağlı olarak devam ettirmek zorunda olan kronik hastalar sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına elektrik tüketim yardımı almak için başvuru yapabiliyorlar. 

Elektrik Yardımı İçin Nereye Başvurulur? 

Kronik hastaların elektrik yardımından faydalanabilmeleri için ihtiyaç sahibi olduklarının yani muhtaçlık sınırının altında yaşamış olduklarında başvurularını sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına yazmaları gerekiyor. Bu şekilde vakfın mütevelli heyeti tarafından tespit edilmesi ve yardım almaya hak kazanmaları gerekiyor. Aynı zamanda devletin sunmuş olduğu elektrik yardımından faydalanmak isteyen kişiler PTT şubelerine de başvuru yapabiliyorlar. 

Bu Yazıda İlginizi Çekebilir: Cari Takip Programı Nedir? Ne İşe Yarar?

Yorum yapın