1numara.org
TikTok Beğeni Hilesi

Rapora Göre: Türk’ler %1,9’u Kripto Paraya Yatırım Yapıyor!

Yeni bir araştırma, ankete katılan Türk bireylerin yaklaşık %43’ünün altını en iyi yatırım şekli olarak gördüğünü, sadece %1.9’unun kripto para birimlerine yatırım yapacaklarını söylediğini ortaya koydu. Gayrimenkul, altından sonra en çok tercih edilen alan olurken, ankete katılanların %27,4’ü yatırım yapacaklarını söyledi.

Artık Daha Az Türk Altını En İyi Yatırım Olarak Görüyor

Rapora Göre Türk'ler %1,9'u Kripto Paraya Yatırım Yapıyor!

Areda Anketi tarafından yakın zamanda yapılan bir araştırma, önemli sayıda Türk’ün yaklaşık % 42.9’u hala altını en iyi yatırım şekli olarak gördüğünü ortaya koydu. Bu rakam, Nisan 2021’de altını ideal yatırım olarak gören Türklerin sayısından neredeyse yüzde 15 daha düşük.

Altına yatırım yapacaklarını söyleyenlerin cinsiyeti açısından bakıldığında, araştırmaya katılanların %45,9’unun kadın, %42,2’sinin ise erkeklerin oluşturduğu tespit edildi.

Atının yanı sıra Türklerin bir sonraki en çok tercih ettiği yatırımın %27,4 ile gayrimenkul olduğu bildirildi. Raporda, rakamın geçen yıl gayrimenkul yatırımı yapacaklarını söyleyen %26,9’dan marjinal olarak daha yüksek olduğu belirtildi.

Son yazımız ilginizi çekebilir: ”Gana’da Yaşam! Gana Nasıl Bir Yer? Gana’nın Tarihi Nedir?” Tıklayarak okuyabilirsiniz.

Türkler Yabancı Parayı Tercih Ediyor!

Türkiye’nin yüksek enflasyon oranı ve değer kaybeden bir para birimi, sakinleri Türk lirasından yabancı para birimlerine geçmeye zorladı. Mayıs 2022 Areda Anketine göre, katılımcıların %23,7’si yatırım yapacakları enstrüman türü sorulduğunda yabancı para birimlerini tercih edeceklerini söyledi.

Raporlar, Türkiye’nin ekonomik durumunun sakinleri kripto para birimlerine yatırım yapmaya zorladığını öne sürse de, Areda Anketi bulguları, çok az Türk’ün bunları ideal bir yatırım olarak gördüğünü gösteriyor.

Hürriyet raporunda da görüldüğü gibi, ankete katılanların sadece %1,9’u kripto paralara yatırım yapacaklarını söyledi. Bu, mevduat hesaplarına yatırım yapacaklarını söyleyen %3,1’den daha düşük, ancak hisse senetlerine yatırım yapacak olan %1’den daha yüksek.

Siz bu konu hakkına ne düşünüyorsunuz? Aşağıdaki yorumlar kısmından fikirlerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın.

Uyarı: Bu makalede hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi verilmemektedir. Kripto para yatırımları yüksek risk içermektedir. Yatırım yaparken dikkatli olmalısınız ve sorumluluğun size ait olduğunu unutmamalısınız.

Yorum yapın