1numara.org
TikTok Beğeni Hilesi

Reçinenin Faydaları Nelerdir?

Reçinenin faydaları sorusuna verilecek ilk cevap reçinenin ne olduğudur.Reçine çamlar ve kozalaklar olmak üzere bazı ağaçlarda salgılanan sıvı madde olarak adlandırılır. Bu madde havadaki oksijen ile birleştiği zaman sertleşmektedir. Oldukça hoş bir kokusu vardır. Türkiye’de en çok bilinen reçine türü çam ağaçlarının reçinesi olarak geçer. Halk arasında genel olarak çam sakızı olarak da bilinmektedir. Çam ağaçları ve kozalaklardan ziyade maydanozgiller ve baklagiller gibi familyalarından da üretilir. Reçine ek olarak oldukça değerli bir taş olan kehribarın fosilleşmiş halidir. Belirtilen taş çam ağaçlarının gövdesinden akan reçinenin toprak altında fosilleşmesi ile birlikte oluşur.

Reçine Ne İşe Yarar? Nerelerde Kullanılır?

Reçinenin faydaları

Reçine bitkiler tarafından ağaçta meydana gelen yaraları iyileştirmek için üretilir.Yine aynı şekilde ağacı dış etkenlere karşı koruma kalkanı amacıyla sürekli olarak salgılanır. Reçine bitkide yaralanmış olan bölgede patojenler ve böceklere karşı koruyan bir kalkandır. Reçinenin kullanım alanı genellikle endüstri sektöründe olmaktadır. Onu toplamak için ağacın gövdesine çakı ile yaralar açılır ve bu yaralardan sızan reçineler özel bir kabın içerisine toplanır. Kabın içerisinde toplanan reçine bir takım kimyasal işlemlerden geçirilmektedir. Reçine kolay erimektedir üstelik ısıtılınca yumuşar ve erimektedir. Reçine yalnızca yalnızca organik çözücülerle çözünür fakat suda çözünmezler.

Reçinenin Faydaları Nelerdir?

Reçine İlk önce mide ve solunum rahatsızlıkları olmak üzere pek çok rahatsızlıklara iyi iyi geldiği bilinir. Reçinemi nasıl kullandığını bilen kişiler pek çok rahatsızlığı tedavi etmek için bu yönteme başvurur.

  • Bir diğer adıyla çam sakızı yani reçinenin çiğnenmesi durumunda dişleri geliştirmeye ve ağız içinde oluşan plakları temizlemeye yarar.
  • Mide rahatsızlıklarını gidererek hazımsızlık problemlerine karşı etkili olur.
  • Reçine ezilerek macun kıvamına getirildiğinde yaraları tedavi etme özelliği vardır. Yaraların iltihap kapmasını önleyerek şifa görevi görür.
  • Solunumu rahatlatarak solunum yollarını açar. Akciğer iltihaplanmasını önlemesi ile bilinir.
  • Cildi yenileyerek yaşlılık belirtilerini ortadan kaldırır.
  • Üstelik eritilerek kullanılırsa ağda işlevi de görmektedir.
  • Tüm diğer doğal şifa yöntemlerinde olduğu gibi bu türü de kullanırken dikkatli kullanmakta ve ölçülü olmak da yarar vardır.

Son yazımız ilginizi çekebilir: ”She Hulk Dizisi Gösterime Girdi !” Tıklayarak okuyabilirsiniz.

Yorum yapın