1numara.org
TikTok Beğeni Hilesi

Rize’de Şifalı Su Zehirli Çıktı !

Rize’de şifalı su olarak bilinen ve tüketilen suyun içinde arsenik bulundu. Sudan alınan örnekte yapılan analiz sonucu içerisinde yüksek miktarda arsenik tespit edildi. Rize’de bazı kesimler tarafından faydalı olduğuna inanılarak bugüne kadar tüketilmekteydi. Küçükçayır köyünde bulunan Ilıca suyu için bir analiz yapıldı. Bu su bazlı kesimler tarafından şifalı olarak bilinse de tüketilen su için 7 Haziran’da numune alındı. İl sağlık müdürlüğü ekipleri tarafından alınan numune örneği Trabzon Halk sağlığı laboratuvarına gönderildi.

Rize Şifalı Su Arsenik Oranı 27 Kat Fazla Çıktı !

Rize’de şifalı su

Trabzon Halk Sağlığı laboratuvarı tarafından yapılan incelemeler sonucu suyun arsenik değerinin litresinde 10 mikrogram yerine 27 kat fazlası 273,43 mikrogram olarak ölçüldü. Analizler sonucu litrede 250 miligram olması gereken sülfat değeri 496,37,200 miligram olması gereken sodyum oranı ise 373,12 miligram ve 50 mikrogram mangan oranında 624, 17 mikrogram ölçüldü. İl sağlık müdürlüğü tarafından yapılan analiz sonucu şifalı Ilıca suyunun bulunduğu yere “bu suyun içilmesi sağlığa uygun değildir” yazısı asıldı.

“Belli periyotlarla yeniden tahlil ve tetkikler yapılacak olup düzelmesi durumunda halkımız bilgilendirilecektir”

İl sağlık müdürlüğünden konu ile ilintili yazılı açıklamada suyun şu an içmeye uygun olmadığını belirterek sözlerine şöyle devam etti: “Bu sebeple ilgili kurumlarımız ivedilikle bilgilendirilmiş, akabinde de vatandaşımızın suyu kullanmaya devam etmesi üzerine suyun içilmesinin sağlık açısından uygun olmadığını belirtir yazının ilgili yere asılmasına gerek duyulmuştur. Halkımızın rağbet ettiği söz konusu suyumuz ile ilgili yine belli periyotlarla yeniden tahlil ve tetkikler yapılacak olup, düzelmesi durumunda halkımız bilgilendirecektir. İlimiz genelinde nüfusunun büyük bir çoğunluğu tarafından içme suyu olarak kullanılan Andon şebeke suyu ile ilgili ise herhangi bir sıkıntı olmayıp, düzenli tetkikleri yapılmakta ve güvenle içilebilir durumdadır” denildi. Ilıca suyundan içmeye gelen Meliha Özdemir “Biz bu suyu şifalı biliyorduk. Ne oldu da şimdi böyle oldu? İstanbul’da yaşıyorum, Rize’ye her geldiğimde bu sudan içmeye gelirim. Tabelayı görünce şaşırdım. Şimdiye kadar hep içerdim, hiçbir sıkıntısını yaşamadım” dedi.

Bir Önceki Yazımız İlginizi Çekebilir:

“Uzayın Astronot Bedeni İçin Etkileri” Tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Yorum yapın