1numara.org
TikTok Beğeni Hilesi

Şahıs Şirketleri Nasıl Kurulur? İşte Kurulum Rehberi!

Şahıs şirketi, gerçek kişiler tarafından kurulmuş bir şirkete verilen isimdir. Bu tür bir şirket, bir veya daha fazla genel ortak içerebilir. Genel ortakların sorumluluğunun sınırsız olduğu şahıs şirketlerinde, genel ortaklar da ortaklığın borçlarından sorumludur. Bir ortaklığın devri, devir aşamasında her bir ortağın onayını gerektirdiğinden, diğer işletme türlerine göre daha zordur. Açılış ve kapanış diğer şirketlere göre daha kolay ve daha az zaman alıcıdır.

Şahıs Şirketinin Tüzel Kişiliği Var Mıdır?

Şahıs şirketlerinin hissedarları ve kurucuları, isterlerse tüzel kişiliği de bünyesine katabilirler. Ancak, tüzel kişilerin tescilli şirketlerdeki işleyişi diğer şirket türlerinden farklıdır. Şahıs şirketlerinde tüzel kişi olmakla birlikte işletmenin borçlarından ve yönetiminden kurucular ve ortaklar sorumludur. Bu sorumluluk, ortakların ve kurucuların tüm varlıklarını kapsar.

Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur?

Gerekli belgeler hazırlandıktan sonra vergi dairesine başvuru yapılmalıdır. Belgeler tam ve doğru ise 2 gün içinde şahıs şirketi kurulabilir. İş kurmak isteyen kişiler bu süreci kendileri halledebilir veya bir uzmandan yardım alabilirler. Bir mali müşavir veya muhasebeci, şahıs şirketi kurulmasına yardımcı olabilir ve süreci kolaylaştırabilir.

Şahıs Şirketinin Ödemesi Gereken Vergiler Nelerdir?

Şahıs Şirketleri, diğer birçok işletme türü gibi vergilendirilir. Mülkiyet haklarının gelirle orantılı olarak vergilendirilmesi ilk etapta bir avantajsa, gelir arttıkça dezavantaj haline gelir. Bu tür işletmelerin tabi olduğu vergiler arasında farklılık gösterir. Şahıs şirketlerinin tabi olduğu vergiler şunlardır:

  • Damga vergisi
  • Katma değer vergisi (KDV)
  • Geçici vergi
  • Gelir vergisi

Evraklar Şahıs Şirketi Açmak İçin Gerekli Evraklar?

Şahıs şirketi açmak için, şirketin sadece 2 gün içinde açılabilmesi için aşağıdaki belgeleri vergi dairesine teslim etmeniz yeterlidir: Şahıs şirketi kurma başvurusu (Bu form, vergi dairesine aşağıdaki belgeleri içerir:

  • 2 adet nüfus cüzdanı fotokopisi (Kimlik fotokopisi, nüfus cüzdanına ait tüm bilgileri içeren belgedir ve e-Devlet üzerinden temin edilebilir.)
  • 2 adet işyeri sahibinin vesikalık fotoğraf
  • 2 imza beyannameleri (noterden alınabilir)
  • 2 oturma izni (eDevlet üzerinden alınabilir)
  • Kira sözleşmesi veya tapu fotokopisi

Şahıs Şirketi Vergi Türleri

Farklı vergiye tabidir. Bu tür şirketlerin tabi olacağı ilk vergi katma değer vergisidir. Bu vergi, şahıs şirketi tarafından yürütülen çeşitli ticari faaliyetleri etkiler. Bu ticari faaliyetlerle ilgili olarak özel şirketler tarafından yapılan birçok sözleşme ve sözleşme damga vergisine tabidir.

Son yazımız ilginizi çekebilir; ”Sigorta Primi Nedir? Nasıl Hesaplanır?” Tıklayarak okuyabilirsiniz.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Aşağıdaki yorumlar kısmından fikirlerinizi belirtebilir ve emojileri kullanabilirsiniz.

Yorum yapın