1numara.org
TikTok Beğeni Hilesi

Sigorta Primi Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Sigorta, günlük hayatta ortaya çıkabilecek riskli durumları kapsar. İnsanlar sigorta şirketleri ile çalışmaya başladı ve şirkete düzenli prim ödedi. Söz konusu kişiye bir şey olursa, tedavi, onarım veya değişim için bir ücret varsa, sigorta şirketi bu maliyeti karşılayacaktır. Her sigortanın kendi teminat koşulları vardır. Sigorta şirketinin hasar teminat oranı da değişebilir. Sigorta şirketlerine yapılan periyodik ödemelere “prim” denir. İşverenler, çalışanları adına devlete sigorta primi ödemektedir.

Özetle, primlerinizi hesaplarken gördüğünüz rakamlar size ne kadar prim ödediğinizi, kaç ders kitabı günü ödediğinizi ve emekliliğe kaç gününüz kaldığını söylüyor. SGK primi hesaplaması sigortalı çalışanın toplam maaşı üzerinden yapılır.

Prim Ödeme Gün Sayısı Nasıl Hesaplanır?

Prim ödeme günleri hesaplanırken bazı hususlara dikkat edilmelidir. Bu hususlar aşağıdaki gibidir:

  • Bir ay veya bir süre çalışıp ay veya yıldaki gün sayısına bakılmaksızın tüm primlerini ödemiş sigortalılar için prim gün sayısı 30 standarttır. Ayın 28, 29, 30 veya 31 günden oluşmasına bakılmaksızın.
  • Ay veya dönem başında işe başlayıp sonuna kadar çalışan işçiler hariç, bir ay veya dönemde çalışan işçilerin prim ödemesi iş gün ve günleri parmak sayısı ile hesaplanır.
  • Bir ay veya dönem içinde işten ayrılan çalışanların çalışma günleri ve ikramiyeleri, ay sonuna veya dönem sonuna kadar çalışıp sonunda ayrılanlar hariç parmak uçlarında hesaplanır.
  • Ayın belirli günlerinde veya belirli bir süre içinde çeşitli nedenlerle çalışmayan ve bu günler için ücretini almayan çalışanların prim ödeme gün sayısı, ücrete hak kazanmadıkları günlerin çıkarılmasıyla bulunur. Aynı şekilde bir hafta  tatil olduğunda o tatil prim günlerine eklenmez, tatil olmadığında ise toplam tatil gün sayısı toplanarak hesaplanır. Premium

Nasıl Sorgulanır?

Tüm prim bilgileri ve prim ödeme tarihlerleri e-Devlet’te görüntülenebilir. Sosyal güvenlik kurumunuzun sayfasından TC Kimlik numaranız ile giriş yaptıktan ve günün sorgulama bölümündeki soruları cevapladıktan sonra hizmet koordinasyon ekranı gelecektir. Geçen ay ne kadar sigorta ödediğinize ve sigortacı olarak nerede çalıştığınıza dair bir döküm alabilirsiniz.

Kısmi Süreli Çalışanlar İçin Primler Nasıl Hesaplanır?

Part-time çalışan, yani sadece belirli bir süre işyerinde bulunmayanlar için prim hesaplanırken, o çalışanın bir aydaki toplam çalışma saatini hesaplayacaktır. Çalışanın bir aylık toplam çalışma süresi bulunur ve bu süre 7,5’e bölünür. Örneğin, Haziran ayında hafta içi günde 2 saat çalışan ve hafta sonu çalışmayan bir işçi,  Haziran ayında 30 günlük bir ayda toplam 21 günün 2 saatini çalışmıştır.

Son yazımız ilginizi çekebilir;”Kaynana İle Gelinin Kavga Ettiği Tarif! Zeytin Ezmesi Ruloları! Görümceler Çok Kıskanacak” Tıklayarak okuyabilirsiniz.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Aşağıdaki yorumlar kısmından fikirlerinizi belirtebilir ve emojileri kullanabilirsiniz.

Yorum yapın