1numara.org
TikTok Beğeni Hilesi

Sıcak Su ve Faydaları !!

Yeryüzünün yaklaşık %71’ini oluşturan su, dünyanın ve canlıların yaşamlarını sürdürmesi için en çok ihtiyaç duyulan maddedir.  Suyu birçok kullanım alanı var. Ülkemizin farklı bölgelerinde farklı özelliklere sahip birçok sıcak su kaynağı vardır. Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dr. Abdullah Balcıoğulları, kullanım alanları ve faydaları hakkında şunları söyledi;

“Termal turizm, doğal şekilde belirli sıcaklığa sahip olarak yer üstüne çıkan ve faydalı mineralleri içeren şifalı sular, şifalı çamur ve buharların bulunduğu yörelerde, yöreye özgü iklim şartları içerisinde gerçekleşen turizm türüdür. Termal suların bileşimindeki madeni tuz ve minerallerin özelliklerine göre birçok hastalığın tedavisinde, kas ve asabi yorgunlukların tedavi edilerek vücudun eski zindelik ve gücünü kazanmasında tıbben kabul edilmektedir.”

“Şifalı Sulardan Birçok Şekilde Faydalanıyoruz”

Sıcak Su ve Faydaları

Banyolar: Termomineral su, peloid ve gaz banyoları ile bunların bölgesel uygulamalarıdır. İçme kürleri: Mineralli sular ile kaplıcalarda ya da yaşamlan yerele yapılan içme kürleridir. İnhalasyon uygulamaları: Termomineral su zerrecikleri ile yapılan soluma uygulamalarıdır. Peloidoterapi: (şifalı çamurların) banyo, paket ve tampon şeklinde uygulamalarıdır. Hidroterapi uygulamaları: Termomineral sular ile yapılan yıkamalar, duşlar, dökmeler bu tür uygulamalardır. Türkiye jeotermal kaynaklar açısından Dünya çapında bir potansiyele sahip olup, Avrupa’da ise kaynak potansiyeli açısından birinci, kaplıca uygulamaları konusunda ise üçüncü sırada bulunmaktadır. Türkiye, jeolojik yapısı gereği kaplıca (termal) kaynakları ile zengindir. Sıcaklıkları 20 ile110 derece arasında, debileri ise 2 – 500 lt / sn arasında değişebilen 1500’ den fazla kaynağa sahip bulunan ülkemiz kaynak zenginliği ve potansiyeli açısından dünyada ilk yedi ülke arasında da değerlendirilmektedir.

“Sıcak Su Birçok Hastalığın Tedavisinde Kullanılıyor”

Sıcak su bulunduğu bölgeye göre farklı hastalıkların tedavisinde kullanılıyor. Kaplıcalar çoğunlukla cilt hastalıkları (cüzam, uyuz), solunum yolları hastalıkları ve sindirim sistemi, romatizmal hastalıklarının tedavisinde kullanılıyor. Son olarak şunları söylemek istiyorum. Ülkemiz açısından oldukça önemli bir yeri olan termal kaynakların gelişmiş ülkelerde olduğu gibi insanların hizmetine sunulması ve ülke ekonomisine katkısı sağlanmalıdır. Bu amaçla termal kaynakların özelliklerinin bilimsel çalışmalarla araştırılmaları da devam etmelidir.

Bir önceki yazımız ilginizi çekebilir:

“Room Filmi ve Jack’in Hikayesi” Tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Yorum yapın