1numara.org
TikTok Beğeni Hilesi

Türkiye Dahil: Merkez Bankalarının Yüzde 90’ı Dijital Paraları Keşfediyor!

Bank for International Settlements tarafından yapılan araştırma, dünya çapındaki on merkez bankasından dokuzunun dijital merkez bankası parası üzerinde bir çalışma yürüttüğünü gösteriyor, bunların içersinde Türkiye’de bulunmaktadır.

Bank for International Settlements (BIS) tarafından bugün açıklanan sonuçlara göre, merkez bankaları tarafından yürütülen çalışmaların yüzde 62’si konsept çalışmaları ve deneylerden geldi.

Kendi dijital para birimini geliştiren veya kullanan merkez bankalarının oranı yüzde 26 olarak açıklandı.

Bu sonuçlar BIS tarafından desteklenmektedir. 2021 sonbaharında düzenlenen ve içerisinde Türkiye’nin de olduğu bir ankete göre toplamda seksen bir merkez bankası bulunmaktadır.

Bu yazı ilginizi çekebilir: ”Gucci, Mağazalarında Bitcoin Kabul Edecek!” Tıklayarak okuyabilirsiniz.

Türkiye Dahil Merkez Bankalarının Yüzde 90'ı Dijital Paraları Keşfediyor!

Dijital merkez bankası paraları, günümüzde geleneksel şekilde yapılan bazı finansal işlemleri temsil etmektedir. Hız ve maliyet açısından daha verimli hale getirebilir.

Merkez bankalarının neden kendi dijital para birimlerini geliştirmek istedikleri sorusuna cevap olarak, merkez bankasının gelişmiş bir ekonomi mi yoksa gelişen bir ekonomi mi olduğu ve neyi yönettiklerine bağlı olmaktadır.

Gelişmiş ekonomilerin merkez bankaları, yurt içi ödeme işlemlerini geliştirerek, bu işlemleri daha güvenli hale getirmek ve finansal istikrarı sağlamak için dijital para birimi geliştirmek istiyor.

Öte yandan, gelişmekte olan ülke merkez bankaları, dijital para birimlerini araştırmayı artırmak için ağırlıklı olarak finansal katılım sağlıyor.

Dijital merkez bankası para birimlerinin memnuniyetle karşılanmalarının bir başka nedeni de, uluslararası ödeme işlemlerinin iyileştirilmesinin potansiyele sahip olmasıdır.

Yorum yapın