1numara.org
TikTok Beğeni Hilesi

Peaky Blinders Kaç Bölüm Kaç Sezon?

Yayın hayatına 12 Eylül 2013 tarihinde başlayan Peaky Blinders dizisi artık final yaptı. 6. sezonunun son bölümü 3 Nisan 2022 tarihinde yayınlandı ve artık final yaptı. Dizi son bölümün yayınlanmasıyla beraber, toplamda 6 sezon ve 36 bölüm olarak yayın hayatını noktalamış oldu.

Türü Tarihi, Polisiye, Suç ve Drama olarak geçen dizi, İngiltere’nin Peaky Blinders çetesini işlemektedir. Dizi çatışma ve mafya gibi türleri seven izleyicilerin dikkatini çeken popüler dizidir.

Peaky Blidners Dizisinin Konusu Nedir?

Birinci Dünya Savaşından sonraki zamanı konu alan dizinin, İngiltere’deki Peaky Blinders çetesinin yasa dışı faaliyetlerini konu almaktadır. At yarışı bahisi ve soygunculuk ile para kazanan çetenin, soygunda işlerin ters gitmesi ile şehre gelen müfettiş ile işlerin daha da kızgınlaşmasına yol açacaktır.

Peaky Blinders Dizisinin Hikayesi Gerçek Mi?

Dizinin hikayesi tam olarak olmasa da gerçeğe dayanmaktadır. Birmingham tarihçisi Carl Chinn, gerçek Peaky Blinders 1890’dan 20. yüzyılın başlarına kadar arka sokak çetelerine dayanan adamlar olduğunu söylemiştir. Dizinin gerçek hikayesindeki tüm gerçekleri buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Peaky Blinders Dizisi Nerede Çekiliyor?

Peaky Blinders Dizisi Nerede Çekiliyor?

Gerçek bir hikayeyi anlatan bu dizi, İngiltere’nin Birmingham şehrinde geçiyor. Fazla kanala sahip olan Birmingham’ın su yolları, dizide kaçakçılık sahnelerinde karşımıza çıkıyor. Ama dizinin çekimleri büyük ölçüde Liverpool ve Londra’da çekiliyor, bunun sebebi Birmingham’da dizinin geçtiği dönemi yansıtan çok az yer kalmış olması gösteriliyor.

Peaky Blinders Dizisinin Oyuncuları Ve Karakterleri;

Cillian Murphy peaky blinders

Cillian Murphy, 25 Mayıs 1976 tarihinde İrlanda’nın Douglas semtinde dünyaya gelmiştir. Dizide Thomas Shelby karakterini canlandırmıştır.

Tom Hardy peaky blinders

Tom Hardy, 15 Eylül 1977 tarihinde İngiltere’nin Başkenti Londra’da dünyaya gelmiştir. Dizide Alfie Solomons karakterini canlandırmıştır.

Finn Cole

Finn Cole, 9 Kasım 1995 tarihinde İngiltere’nin Kingston kasabasında dünyaya gelmiştir. Dizide Michael Gray karakterini canlandırmıştır.

Paul Anderson peaky blinders

Paul Anderson, 19 Kasım 1978 tarihinde İngiltere’nin Başkenti Londra’da dünyaya gelmiştir. Dizide Arthur Shelby karakterini canlandırmıştır.

Helen McCrory peaky blinders

Helen McCrory, 17 Ağustos 1968 tarihinde İngiltere’nin başkenti Londra’da dünyaya gelen İngiliz oyuncu, malesef 16 Nisan 2021 tarihinde kanser nedeniyle hayatını kaybetti. Dizide 5 sezon boyunca oynamıştır ve dizide Polly Gray karakterini canlandırmıştı.

Peaky Blinders Kaç Yaş Üstü?

Dizide şiddet içerikleri olduğu için, 14 yaş üstü diyebiliriz..

“Peaky Blinders Kaç Bölüm Kaç Sezon?” üzerine bir yorum

  1. Bu dizi harbiden efsane. Yeni başladım çok sarıyor. Gerçek hikayeden esinlenmiş mükemmel dizi peaky blinders… 🙂

Yorum yapın